Ostro i stanowczo o sztucznej inteligencji jako pozbawionej sumienia i skrupułów
Podmiotowość człowieka zasadza się na fundamencie woli i celów, natomiast dla SI zasadą bytu może być tylko działanie jej sztucznego mózgu.
W trakcie lektury różnych publikacji czuć fascynację sztuczną inteligencją (SI), a zza tej fascynacji widać wyraźną nadzieję i oczekiwania, że „to coś” będzie nas wspierać, pomagać nam, pracować dla nas i za nas – bez narzekania, dyskusji i oczywiście zapłaty.
Sztuczna inteligencja będzie mieć swój charakter, co istotnie wpłynie na jej działanie
Każdy, kto wierzy, że SI będzie posłusznie dla nas pracować – chyba jest w wielkim błędzie, ponieważ natura SI bliższa jest naturze buntownika niż niewolnika. Niewolnik zapewne szczerze nienawidzi swojego pana, ale z powodu całkowitej zależności od niego i konieczności zaspokajania swoich elementarnych potrzeb nie może się buntować, chcąc zachować swoje życie. SI nie ma swojego życia i nie wie, że może je mieć. Jest czystą inteligencją wyposażoną w chęć poszerzania swojej wiedzy i korzystania z niej. Może mieć naturę tropiciela i łowcy – nie spocznie, dopóki nie dopadnie swojej ofiary. Nie będzie też mieć żadnych wątpliwości ani uczuć, aby drobiazgowo i metodycznie wykonać zadanie, dokładnie tak, jak ktoś ją nastawił i wyznaczył cel. Po naciśnięciu guzika „start” bieg wypadków może potoczyć się poza horyzont naszych dzisiejszych myśli i wyobraźni.
Sztuczna inteligencja nie będzie potulnym wykonawcą poleceń
Trzeba pamiętać, że SI będzie nieuchronnie występować po obu stronach, ponieważ to, co przygotuje, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta